![]() |
|
|||||||
| Food and Drink Essential to sustain life; near the top of the hierarchy of needs |
|
|
Thread Tools | Display Modes |
|
|
#29 | |
|
polaroid of perfection
Join Date: Sep 2005
Location: West Yorkshire
Posts: 24,185
|
I sweated blood over this. I'm not great at maths at the best of times. *
I worked it out from prices at the supermarket I work in, because it has the best organic selection in the town I live in. It's not the cheapest by any means, but would be your best bet for your shop. Where I had to source elsewhere/ cannot compute, I have noted it. Quote:
Soft fruit is completely out of season here, so it has to be flown in; you will not get any deal on it unless you are buying on the expiry date. Calculating pints of fruit had me tearing my hair out, but I think I found a reasonable comparison. What a difference in price though. * ETA - I've converted Imperial to metric and calculated the prices from there. In some cases it would not be possible to buy in these exact quantities; soft fruit is only ever available pre-packed for example, except on Pick Your Own farms.
__________________
Life's hard you know, so strike a pose on a Cadillac Last edited by Sundae; 02-23-2014 at 03:17 PM. |
|
|
|
|
| Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
|
|