View Single Post
Old 01-16-2010, 10:30 AM   #24
Stormieweather
Wearing her bitch boots
 
Join Date: Apr 2006
Location: Floriduh
Posts: 1,181
Good lord. Are you guys counting just food, or all household supplies? Ie: Including dog food, paper towels, shampoos, cleaning products, etc.?

My weekly market bill runs $250+, although I'm desperately trying to get it under $225. That does include ALL household/pet/personal products in addition to food. But dang...I don't know how other people spend so little. We are a family of 5 + 1 cat + 1 dog. Included are two grown men, one teenager, one preschooler, and me.

We eat mostly organic, all natural, unprocessed products although I do not go to a specialty store to buy that it. We pack our lunches and only eat out 1-2x a month and never, ever eat fast food or take out. But still, my marketing bill runs nearly as much as my mortgage/rent bill. That's just amazing!!
__________________
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win."
- Mahatma Gandhi
Stormieweather is offline   Reply With Quote