Very few people have ever had, "Very aged, flaky, sharp Vermont Cheddar", because it can't be had in chain supermarkets. Specialty or cheese stores
might have it, but it's as expensive as it is good.
Starting at $10+ per pound, for the fair-to-middling stuff, it's not practical for cooking, any more than a $100 bottle of wine belongs in a mixed punch.