The Cellar

The Cellar (http://cellar.org/index.php)
-   Arts & Entertainment (http://cellar.org/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Mental Nuts-- Can You Crack 'em? (http://cellar.org/showthread.php?t=26507)

BigV 12-23-2011 06:03 PM

4 Attachment(s)
#10, part one of two:

Attachment 36239

Attachment 36240

Attachment 36241

Attachment 36242

BigV 12-23-2011 06:05 PM

4 Attachment(s)
#10 part two of two:

Attachment 36243

Attachment 36244

Attachment 36245

Attachment 36246

"FIRST!"

ZenGum 12-23-2011 06:14 PM

*applause*

footfootfoot 12-23-2011 06:56 PM

That wins you points, sir!

And Zen, let's not forget that the nutsetter wrote this at the dawn of the roaring 20's god knows what type of bathtub gin they were into then, not to mention the hangover from all the Victorian sex abstinence.

HungLikeJesus 12-23-2011 07:04 PM

foot, perhaps you should post the new puzzles at a specific time of day - say 10 am Eastern time.

BigV 12-23-2011 07:36 PM

Quote:

Originally Posted by HungLikeJesus (Post 782582)
foot, perhaps you should post the new puzzles at a specific time of day - say 10 am Eastern time.

I'm BigV and I endorse this statement!

eta:

Or... like the radio promotions that urge you to listen (through the endless commercials) for a specific song, a range in which the nut would be posted. That might be an easier target to hit. I do feel a certain timezone disadvantage here for when you rise and post early. Let's call it a handicap. hahhahahhahaha!

ZenGum 12-23-2011 08:59 PM

I like the random timings, it gives different people the chance to have first go.

Rhianne 12-23-2011 09:09 PM

I'm with Zen.

footfootfoot 12-23-2011 10:16 PM

1 Attachment(s)
I'm with Zen and Rhianne. I post them when I can get to the computer w/o SWMBO chewing my ass out.
So that being written, here are nuts 13 & 14. Someone wisely crossed out 13 since it is way too easy and involves currency. At least the denominations are stated.

BigV 12-23-2011 10:42 PM

#14: $2.00.

That's the pro rated cost for a trip that is $4 / 24 miles. The passenger is picked up at mile 6, travels 6 miles to the city, and 6 miles back to the crossroads, for a total of 12 miles.

Of course, an infinite number of other answers could be given, with other equally valid justifications.

eta: I'm with footfootfoot, who is with Zen and Rhianne. Random's fine. I love this thread.

ZenGum 12-23-2011 10:51 PM

#14. $1.

The team costs $1 per six mile stage, which IMHO should be shared equally between all those on board.

First stage - 6 miles, $1, author alone = author pays $1.
Second stage - 6 miles, $1, author and passenger, each pay 50 cents.
Third stage - 6 miles, $1, author and passenger, each pay 50 cents.
Fourth stage - 6 miles, $1, author alone = author pays $1.

ZenGum 12-23-2011 10:55 PM

#13 ...
Quote:

There are one, five and ten cent pieces...
Notice that it doesn't say that there are 25 cent pieces.
If the list is supposed to be exhaustive, then there are no quarters and thus they cannot be changed.
If the list is not exhaustive, then nothing rules out there being two and three cent pieces as well. Or even 8.75 cent pieces...

BigV 12-23-2011 11:02 PM

Quote:

Originally Posted by ZenGum (Post 782637)
#14. $1.

The team costs $1 per six mile stage, which IMHO should be shared equally between all those on board.

First stage - 6 miles, $1, author alone = author pays $1.
Second stage - 6 miles, $1, author and passenger, each pay 50 cents.
Third stage - 6 miles, $1, author and passenger, each pay 50 cents.
Fourth stage - 6 miles, $1, author alone = author pays $1.

do bus fares where you live cost less when they're more crowded?

when you share a cab do you split the ticket this way?

I, myself, am not in the habit of picking up hitchhikers, but when I do, I never charge them for the ride. My trip was already a sunk cost, and the extra expense of stopping one extra time to pick them up and once more to drop them off is negligible.

ZenGum 12-23-2011 11:16 PM

This isn't a bus, it's a hired "team".

Yeah, if I shared a cab under those circumstances, that is what I would consider fair.

What is this crazy talk about "dropping off" hitchhikers? :devil:

footfootfoot 12-24-2011 08:05 AM

The answer to #13 is 12 ways (like wonder bread)

The answer to #14 is (verbatim) $1 partners 1/2 trip

At first I thought it should be $2. Thinking as though I were the owner of the team, upon reading the answer I realized that I was splitting the cost per mile with the other passenger.

New nuts coming shortly.

footfootfoot 12-24-2011 08:15 AM

1 Attachment(s)
There may or may not be a Christmas nut.

Here is #15:

Be careful.

HungLikeJesus 12-24-2011 09:46 AM

>>The bottle was $1.05, and the cork was $0.05 - both of which seem extremely expensive considering you could get land for $7.50 an acre.

BigV 12-24-2011 10:07 AM

Bottle and cork costs aside, the whiskey, apparently, was free, very free, else I'd have risen sooner to take a crack at this nut. Nice one, HungLikeJesus. :)

footfootfoot 12-24-2011 10:08 AM

Good point.

HungLikeJesus 12-24-2011 11:18 AM

So that's 0.14 acres for a bottle and 0.0027 acres for a cork.

footfootfoot 12-24-2011 12:00 PM

How far will an acre take you in Zen's hired team?

HungLikeJesus 12-24-2011 12:02 PM

Good point. Land was cheap and everything else was expensive. I think that led directly to the collapse of the housing bubble.

footfootfoot 12-24-2011 12:27 PM

1 Attachment(s)
Interthread drift

footfootfoot 12-24-2011 08:35 PM

1 Attachment(s)
Good King Mental Nut looked out on the feast of Stephen...

Tomorrow's nut today!

classicman 12-24-2011 09:29 PM

Why not?

ZenGum 12-25-2011 03:52 AM

"all sold their corn at the same prices" ... same price per bushel or same price for a year's production of corn regardless of volume?

"each received the same amount of money for his corn" ... same as each other, or the same meaning "same as previously mentioned".

Either of these allows a solution.

Or it could be that A really sucks at business and/or maths.

Or they're running a co-op. Damn commies.

footfootfoot 12-25-2011 07:26 AM

hence the mental nut which needs cracking, so get cracking!

infinite monkey 12-25-2011 07:47 AM

Farm subsidies.

Next question?

HungLikeJesus 12-25-2011 10:51 AM

A was using little bushels, B medium and C giant bushels.

Or maybe A's bushels weren't very full, etc.

BigV 12-25-2011 11:27 AM

I was here on time, no clue. Slept on it, no clue. How about this: A's corn was popped popcorn, B's corn was fresh corn, and C's corn was dried corn. The different *densities* would account for the differing volumes. This presumes that the corn was selling for the same price per pound (?). Because it seems that the corn isn't selling for the same price per bushel (volume).

Somehow, different numbers of bushels are worth equal amounts of money. What varies? The quality of the corn? The quantity of the corn? Wait. Perhaps they all gave their corn away for free, and consequently each received the same amount of money, zero.

That's my answer. The corn was worthless, and they're taking it to the town corn dump. They're being paid *nothing*, equally.

footfootfoot 12-25-2011 05:49 PM

sold 49, 28, and 7 bushels @7/$1
1,2, and 3 bushels @1/$3

Nuts.

ZenGum 12-26-2011 04:14 AM

:eyebrow:

:right:

:headshake:

I liked Bigv's answer of zero better.

glatt 12-26-2011 08:11 AM

When I was a lad, I remember the older generation deriding what we were being taught as the "new math." Like math could somehow change from one generation to the next. But obviously it did.

Sundae 12-26-2011 12:43 PM

Quote:

Originally Posted by BigV (Post 782935)
The corn was worthless, and they're taking it to the town corn dump.

We might have a butter mountain. But every town has its own corn dump?!
Wow, you guys know how to live ;)

ZenGum 12-27-2011 06:26 AM

If the 2012 asteroid hits just right, we could get some awesome popcorn!

Clodfobble 12-27-2011 07:16 AM

Quote:

Originally Posted by footfootfoot
sold 49, 28, and 7 bushels @7/$1
1,2, and 3 bushels @1/$3

I have to assume that this answer involves some inherent cultural knowledge of the time, like bushels of corn are always sold either singly or in groups of 7. Because otherwise, it's just retarded.

footfootfoot 12-27-2011 08:05 AM

1 Attachment(s)
I think it is a bit of both. and now for the next nut:

(Chrome crashed when I was loading yesterday's nut, so here are two)

ZenGum 12-27-2011 08:26 AM

#17 started with 15 cents.

HungLikeJesus 12-27-2011 08:30 AM

That's what I get also.

HungLikeJesus 12-27-2011 08:32 AM

For #18, >> you have to rent a sheep to get twenty; the first guy gets 10, second 5, third 4, then return the rental sheep.

ZenGum 12-27-2011 08:43 AM

#18Get one of the sheep knocked up?


With the ram, ya pervert

Clodfobble 12-27-2011 11:54 AM

#18

1/2 plus 1/4 plus 1/5 does not equal 1, it equals .95. So 19 is the actual number he left them, not the number he started with. The total number he had was (.95)(x) = 19, so x=20.

BigV 12-27-2011 12:29 PM

Quote:

A man left nineteen sheep to three heirs. One to get one-half, one one-quarter, and one one-fifth. No sheep were to be killed, and all to be dealt fairly with.
I see how the math works out when you add one sheep to make the total twenty. But why just add one to do that, why not add eighty-one and distribute 50 and 25 and 20 then return 5? This better not be the answer, adding one...

Still, very creative friends I have here!

****

Quote:

A man left nineteen sheep to three heirs.
Ok, fine. This seems very straightforward. 19 sheep, heirs. Pretty unambiguous.


Quote:

One to get one-half, one one-quarter, and one one-fifth.
Here's the nut that needs cracking. Half of what? A quarter of what?, a fifth of what? As y'all have pointed out, this doesn't "add up". What's missing? Or what is to be left out? How can these work out... What about half of ... the weight? Regardless, those fractions will never add up to 1, the presumptive "whole". As long as we're talking about only one kind of thing (a group of 19 sheep for example) those pieces will leave some left over.

Nothing in this nut says that 1/2 and 1/4 and 1/5 is the complete list of what was "to get".

Nothing says that the "one" who gets is a different heir. I can imagine that the same "one gets" 1/2, and 1/4, and 1/5 (of the sheep??) so this heir gets 19 sheep. Still leaves 1/20th of 19 sheep unallocated. Grrrrrrr...

Maybe these "fractions" aren't talking about fractions of the flock of sheep. What about one heir getting half the sheep, another heir getting a quarter (a twenty five cent piece or a $2.50 coin, take your pick) and another gets a jug of shine (a fifth). ... ... What am I gonna do about the other "half of nineteen sheep" (ha fucking ha)??

Quote:

A man left nineteen sheep to three heirs. One to get one-half, one one-quarter, and one one-fifth. No sheep were to be killed, and all to be dealt fairly with.
still thinking...

footfootfoot 12-27-2011 07:33 PM

1 Attachment(s)
15 cents

Borrow or rent a sheep

Moving on, a very easy one!

BigV 12-27-2011 08:05 PM

pour three gallons from 8gal cask into 3gal jug leaving five gallons in the 8gal cask

now pour three gallons from the 3gal jug into the 5gal carboy

now pour three gallons from the 8gal cask into the 3gal jug leaving 2 gallons in the 8

shit


three columns, representing three vessels, 8gal cask, 5gal carboy, 3gal jug
each row will always add up to 8 gallons, and the changes, the pours should be obvious.

8--5--3
--------
8--0--0 (pour 3 from cask to jug, filling jug, to get to the next line)
5--0--3 (pour 3 from jug to carboy, emptying jug, to get to the next line)
5--3--0 (pour 3 from cask to jug, filling jug, to get to the next line)
2--3--3 (pour 2 from jug to carboy, filling carboy, leaving 1 in jug, to get to the next line)
2--5--1 (pour 5 from carboy to cask, emptying carboy, to get to the next line)
7--0--1 (pour 1 from jug to carboy, emptying jug, to get to the next line)
7--1--0 (pour 3 from cask to jug, filling jug, to get to the next line)
4--1--3 (pour 3 from jug to carboy, emptying jug, to get to the next line)
4--4--0 (ta-da!)

footfootfoot 12-28-2011 12:19 PM

Fill the 5 from the 8 (3/8) (5/5) (0/3)
Fill the 3 from the five (3/8) (2/5) (3/3)
Pour 3 into 8 (6/8) (2/5) (0/3)
Pour (2/5) into 3 (6/8) (0/5) (2/3)
Pour 5/8 into 5 (1/8) (5/5) (2/3)
Pour 1/5 into 3 (1/8) 4/5) (3/3)
Pour 3/3 into 1/8 (4/8) 4/5) (0/3)

BigV 12-28-2011 12:29 PM

Score, please?

infinite monkey 12-28-2011 12:30 PM

36-35 O.T.

BigV 12-28-2011 12:34 PM

*thnort*


:)

Clodfobble 12-29-2011 08:58 AM

Quote:

Originally Posted by footfootfoot
Borrow or rent a sheep

That's not an answer. This book sucks, foot.

footfootfoot 12-29-2011 09:03 AM

1 Attachment(s)
Here's one for you, Clod

footfootfoot 12-29-2011 09:12 AM

1 Attachment(s)
this requires some knowledge of horses and their shoes.

HungLikeJesus 12-29-2011 09:15 AM

Is this a four-legged horse?

glatt 12-29-2011 09:21 AM

My google image search showed that most horse shoes take 6 nails. So Imma say $3 for the 24 nails needed.

HungLikeJesus 12-29-2011 09:45 AM

Thanks glatt. I'll say the total cost is 2^(n-1), where n = 6*4, for a total cost of $83,886.08

footfootfoot 12-29-2011 10:03 AM

Close, 8 nails is more common, re-figure.

HungLikeJesus 12-29-2011 10:17 AM

Ok, revised to: total cost is 2^(n-1), where n = 8*4, for a total cost of $21,474,836.48

glatt 12-29-2011 10:19 AM

"four for the third"

I missed that part. It's exponential, and my answer is way off the mark. It's not in the same ball park, and not even in the same city. $3, hah!

glatt 12-29-2011 10:31 AM

Don't forget that you have to add up the price for all the individual nails. So your calculation is correct for finding the price of the final nail. I don't remember if there is a formula for doing a sum of numerous equations. There must be, and I just can't remember it.

When I break out my calculator and do a tedious 3 minutes of punching numbers in, I get a total of $42,949,652.95

BigV 12-29-2011 10:35 AM

Quote:

Originally Posted by footfootfoot (Post 780627)
Mental Nuts-- Can You Crack 'em?

--snip--

I will put up a new mental nut every day only if the previous nut is cracked exactly how it is printed in the answer key in the back of this little gem or you all cry Uncle. --snip

FTFY

Quote:

Originally Posted by BigV (Post 783178)
I see how the math works out when you add one sheep --snip-- This better not be the answer, adding one...
--snip

Quote:

Originally Posted by Clodfobble (Post 783556)
That's not an answer. This book sucks, foot.

Quote:

Originally Posted by footfootfoot (Post 783559)
Here's one for you, Clod

Hiya Clod! Plenty of room in my bitter barn, pull up a stump. Or a stack of numismatic catalogs, or a partially filled wine jug of either 8, 5, or 3 gallon capacity. Mind the pile of pebbles there, we'll be needing them later to drown our sorrows.


All times are GMT -5. The time now is 02:43 PM.

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.