![]() |
What else would 15 (or 30 wolf) buy back then? what's that in todays money?
|
6 cartons of cigarettes.
Or a bottle of Jack Daniels and 4 cartons. |
gosh but cigarettes are so much more expensive now too. how many LPs would it buy? how much was a 2-liter soda? what'd ordering a pizza cost?
|
Tsk, Tsk! Ya'll are a bunch of hardened criminals. Dope fiends caused by reefer madness.
|
Quote:
A vinyl album (40 minutes of music) was $5.00 A pack of cigarettes was about $0.50 A gallon of gas was about $0.60 A stamp $0.13 A Caddy Eldorado was about $10,000 |
Quote:
There was a half-gallon bottle of coca cola called The Boss. Remember, soda bottles were glass back then. |
oh yeah. pre-plastic-bottles. sheeeit. but 5-dollar LP is a good barometer. How much did ordering, say, a large pepperoni pizza cost?
still, wow. 3 albums / oz. If you assume that an album now is two to three times that, give or take, that SHOULD mean that it should be thirty to fifty bucks an o nowadays. daaaamn. edit: that is to say, i think the price of music is an important barometer there. the VALUE, not just the COST, of gas or stamps or cars has changed a lot more than the VALUE of music has. To be fair, I think the price of music is probably growing UNDER the rate of inflation as it gets more competitive - hell, vinyl costs up to $40 or $50 new nowadays sometimes - but still. the idea of getting an o for the price of three records blows my mind. 'specially since I downloaded probably ten albums this morning... |
In '80/'81, a friend and I would but a 1/2 pound for $240 ($30/oz), each keep an ounce, sell 6 oz to a Haverford College Student (who lived on Bryn Mawr campus) for $240 ($40/oz) who sold 5 oz for $50 each. We did this about every 3 weeks. I don't remember much of '80 to '84. Then I started having bad reactions, and have smoked about 4 times since '84. I miss it.
|
1 Attachment(s)
My vice today. It's so good but it's making me so pudgy. ugh.
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
"Nope, it's burnt." "Really?" "Cold as kraut." "Shit, man." |
well let's see you do better then
|
1 Attachment(s)
When we were young and stupid you very rarely saw grass it was more hashish which was very expensive, i seem to remember was about £60-£80 an ounce in the early 80's.
that would depend on the type. I miss getting stoned |
Now everyone is growing their own, the trend is now renting out property hot wiring the electrics and having cannabis farms.
police now fly over suspected places with heat seeking equipment checking properties for excess hot spots. there was a flat a couple of streets away from where i live got busted and they carted away plants and estimated the crop would have been worth around £30,000 |
All times are GMT -5. The time now is 03:16 AM. |
Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.