![]() |
|
lmao
|
Quote:
That's not bad. I like it. |
Quote:
|
Hey with these carts, do they come with a seat, or do you have to stand all day?
|
No, the cart operator justs sit on his buns all day.
|
Quick, in what movie could this be seen in the background (towards the end of the youtube.)
|
I'll help you.
Though you so don't deserve it. Logo Master. |
Will you be making a donation to the tip jar in lieu of payment to the designer, Radar?
|
*
|
|
any graphic artist with half a heart surely will tell you my friend
any hot dog cart that falls apart surely will come together again... |
When I think of art museums and jazz, I think "you know, a hot dog would be great right about now!"
Or maybe that's baseball games and hockey games. ;) |
lol
|
Quote:
Let's see if I can convince you. Even an average place on the street will sell at least 100 dogs a day. If you make a deal where people can throw in a drink and chips for $5 (Jumbo or Spicy Dog) or $4.50 (Regular Dog). I'd charge $4.25 for a Jumbo or Spicy Dog by itself and a $3.25 for a regular dog by itself. Let's look at costs. Hot Dog - $.35 for regular $65 for jumbo or spicy Bun - $.20 Condiments - $.15 Drink - $.27 Chips - $.20 ============== Total Costs for Jumbo Combo = $1.47 for a profit of $3.53 Total Costs for a Jumbo Dog = $1.00 for a profit of $3.25 Total Costs for Regular Combo = $1.17 for a profit of $3.33 Total Costs for a Regular Dog = $.70 for a profit of $2.55 Since we are worst casing this, let's say from the 100 dogs sold 50% got the combo and the rest got only the dog. Odds are it would be more than that, but we'll use that. Let's also say that only half of the people who got dogs got the jumbo dog and the others got the regular dog. 25 x $2.55 (regular dog w/ no combo) = $63.75 25 x $3.33 (regular dog combo) = $83.25 25 x $3.25 (jumbo/spicy w/ no combo) = $81.25 25 x $3.53 (jumbo/spicy combo) = $88.25 ==================================== Total Profits Per Day = $316.50 x 6 days a week = $1,899.00 per week Let's say we take off $99 per week for other costs (napkins, propane, etc.) This makes $1,800 per week. If you take a month off for bad weather, days off for doctor's appointments, or other stuff.... This is $85,800 per year. If I do some special events like high school football games, farmer's markets, etc. I'll sell a lot more than 100 per day, but hopefully this will convince you. |
All times are GMT -5. The time now is 12:50 AM. |
Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.